SERWIS NIECZYNNY
 
 

Co zrobić po rozwodzie z mieszkaniem obciążonym hipoteką?Jestem po sprawie rozwodowej. Zamierzamy z byłym mężem podzielić nasz majątek wspólny. Jego głównym składnikiem jest mieszkanie, które kupiliśmy wspólnie za kredyt bankowy. Zaciągnięty był na 100% wartości nieruchomości, 6 lat temu. Spłaciliśmy nieco ponad 1/4 kredytu. Jak będzie przedstawiał się podział naszego majątku i wycena jego wartości?

Po ustaniu wspólności majątkowej byli małżonkowie stają się współwłaścicielami tego majątku w częściach równych. W większości przypadków takie rozliczenie jest jednak przeprowadzane, zwłaszcza jeśli wspólność obejmuje nieruchomość, w której byli małżonkowie wspólnie mieszkali. Co ważne, w tego typu sprawach, poza samym podziałem należy rozliczyć wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątki prywatne (osobiste), jak również z majątku osobistego na majątek wspólny. Tak więc podział majątku dorobkowego powinien doprowadzić do kompleksowego rozliczenia się byłych małżonków.

Do podziału majątku stosuje się w dużej mierze przepisy o dziale spadku, w tym przepisy dotyczące zniesienia współwłasności. Istotnym problemem praktycznym jest ustalenie wartości dzielonego majątku w sytuacji, gdy jego składniki są obciążone kredytem bankowym. W sensie ekonomicznym niewątpliwie taki kredyt ma wpływ na tę wartość. Trudno przyjąć bowiem, że jeśli mieszkanie warte jest 400 tys. zł, a ciąży na nim hipoteka o wartości 250 tys. zł, to do podziału należy przyjąć wartość 400 tys. zł i zasądzić od drugiej strony spłatę połowy udziału w wysokości 200 tys. zł. Co prawda przedmiotem podziału majątku są jedynie aktywa, a nie pasywa, to jednak przy powyższym rozliczeniu nie są dzielone długi byłych małżonków, lecz jedynie uwzględniane jest przy ustalaniu wartości dzielonego mieszkania obciążenie hipoteką. Problem jest tym bardziej istotny, że ani rozwód, ani podział majątku nie powodują rozwiązania czy zmodyfikowania umowy łączącej strony z bankiem. W umowie kredytowej niewątpliwie znajdują się zapisy obligujące do poinformowania banku o zmianie ustroju majątkowego czy o rozwiązaniu małżeństwa.

Podkreślić trzeba, że jeśli byli małżonkowie sami nie uregulują w drodze porozumienia kwestii kredytu i podziału nieruchomości zakupionej na kredyt, to orzeczenie sądowe dotyczące podziału tego mieszkania zawsze będzie dalekie od ideału. Jeśli jeden z byłych małżonków posiada zdolność kredytową, o ile bank wyrazi na to zgodę, może przejąć na siebie całość zobowiązania kredytowego i otrzymać mieszkanie w wyniku podziału na wyłączną własność. Wówczas drugi małżonek zostanie zwolniony z zobowiązania kredytowego i otrzyma spłatę swojego udziału w wartości tego mieszkania z uwzględnieniem ciążącego na tym mieszkaniu długu wynikającego z hipoteki. Takie rozliczenie często bywa jednak nieopłacalne, zwłaszcza gdy kredyt był zaciągnięty w walucie obcej. Może się więc okazać, że byli małżonkowie będą zmuszeni przez jakiś czas pozostać w tej relacji prawnej wobec banku.

Wypełnij formularz kontaktowy

Komentarze

  • Kean
    Janusz1965 mowi:Mam pyatnie. W lokacie dziennej mozna zalozyc 8 lokat po max 13 500 zl co lacznie daje 108 000 zl? Drugie pyatnie: Czy orientuje sie ktos, czy mozna w banku bgz optima mozna zalozyc lokate w walucie obcej mam na mysli dolara amerykanskiego? A jesli tak to na jakich zasadach dziala taka lokata. Z gory dziekuje i pozdrawiam.
    2012-02-23 09:06:07
  • pip
    to bezsensu - to po co ten podzial skoro i tak moze nie dojsc do płącenia np. rat z strony osoby ktorej przyznano po podzialem mieszkanie. A jak domagac sie poniesionych nakladow jezeli druga strona nie placi rat kredytu ???
    2011-12-28 13:53:39

dodaj komentarz

 DarmowiDoradcy.pl

pomagają przy wyborze
taniego kredytu, inwestowaniu,
wybraniu dobrej lokaty.

Potrzebujesz bezpłatnej
pomocy doradcy?

Kliknij tutaj!